فصل درو كردن رقبای سياسی در عربستان! – آخرین اخبار فناوری

شهاب شهسواری در روزنامه اعتماد نوشت: می‌گویند تنها مقام بلندپایه جهان مدرن که می‌تواند همزمان در عرض دوازده ساعت کابینه دو دولت در جهان را تغییر دهد، محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند سعودی است
 

با این وجود جوزف کشیشیان در کتابش «قدرت و جانشینی در سلطنت عربستان» می‌نویسد عبدالله بن عبدالعزیز، پادشاه پیشین عربستان از پسرش خواسته است تا از مسائل تجاری فاصله بگیرد. همسر متعب، یکی از دختران خانواده فستق، از ثروتمندترین تاجران سنی لبنان است. او همانند پدرش که از طریق ازدواج با آیدا فستق، با این خانواده لبنانی وصلت کرده‌بود، دختری از این خانواده را به همسری برگزیده است. چند شرکت وابسته به خانواده فستق از جمله عرب بیلدرز فور تریدینگ (ABT) و موسسه سعودی تجهیزات ایمنی (SESE)، با گارد ملی عربستان قراردادهای کلان دارند.

متعب بن عبدالله، فرزند پادشاه فقید سعودی، عبدالله بن عبدالعزیز، آخرین شاهزاده از طایفه الشمر بود که هنوز در دولت سعودی مقام داشت. در آغاز سلطنت سلمان بن عبدالعزیز در عربستان، از متعب به عنوان یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها برای ولیعهدی او نام برده‌می‌شد و همواره تحلیلگران او را رقیبی جدی برای پادشاهی احتمالی محمد بن سلمان می‌نامیدند. برادران متعب، مشعل و ترکی بن عبدالله که پیش از این به ترتیب فرمانداران مکه و ریاض بودند، همزمان با به قدرت رسیدن ملک سلمان پادشاه جدید سعودی از کار خود برکنار شده‌بودند. گفته می‌شود در کنار متعب بن عبدالله، برادرش ترکی بن عبدالله، فرماندار پیشین ریاض هم از جمله دستگیرشدگان شنبه‌شب است. متعب اما با توجه به قدرت و نفوذی که در میان نیروهای گارد ملی داشت، همچنان در کابینه سعودی به عنوان وزیر باقی‌مانده‌بود. از دو دهه پیش و زمانی که شاهزاده عبدالله عملا به حاکم بالفعل عربستان تبدیل شده‌بود، پسرش متعب فرماندهی نیروهای گارد ملی را بر عهده داشت، با این حال حکم فرماندهی رسمی او سال ٢٠١٠ صادر شد. سه سال بعد، گارد ملی به یک وزارتخانه تبدیل شد و عنوان مقام متعب بن عبدالله به وزیر گارد ملی تغییر کرد.

رویترز به نقل از یک تاجر در کشورهای خلیج فارس می‌نویسد: «او هر‌چند هرگز نقش کلیدی در روند سیاستگذاری‌های پادشاهی عربستان نداشت، اما یکی از چهره‌های عمومی خوش‌رنگ و لعاب پادشاهی در عرصه بین‌المللی محسوب می‌شد. ولید بن طلال از منتقدان دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا هم محسوب می‌شد. زمانی که ترامپ سال ٢٠١٥ به عنوان یکی از نامزدهای حزب جمهوریخواه برای نخستین بار برنامه‌هایش برای منع ورود مسلمانان به خاک امریکا را مطرح کرد، ولید بن طلال در توییتر خود خطاب به او نوشت که «تو یک آبروریزی نه تنها برای حزب جمهوریخواه، بلکه برای کل امریکا هستی، از رقابت‌ها کناره‌گیری کن، چون هیچگاه نمی‌توانی برنده‌شوی.» ترامپ هم به او واکنش نشان داد که ولید بن طلال «با پول پدرش می‌خواهد بر سیاستمداران امریکایی نفوذ کند. اگر من انتخاب شوم دیگر چنین کاری نمی‌تواند بکند.» با وجود این دعوای توییتری نهایتا زمانی که ترامپ به ریاست جمهور امریکا انتخاب شد، ولید بن طلال به او تبریک گفت و تاکید کرد که او منتخب مردم امریکاست.

متعب بن‌عبدالله بن‌عبدالعزیز، پسر پادشاه پیشین عربستان و یکی از اصلی‌ترین رقبای سیاسی محمد بن سلمان که فرماندهی نیروی ١٢٠ هزار نفری «گارد ملی» را بر عهده داشت، مهم‌ترین چهره سیاسی و ولید بن طلال، ثروتمندترین فرد در جهان عرب، مهم‌ترین چهره اقتصادی بازداشت شده بودند. عادل التویجری، رییس پیشین دربار پادشاهی، که بعد از درگذشت ملک عبدالله از کار خود برکنار شده و توانسته‌ بود بلندپایه‌ترین مقام برای یک شهروند خارج از خانواده سلطنتی را کسب کند نیز از جمله بازداشت‌شدگان است.

شهاب شهسواری در روزنامه اعتماد نوشت: می‌گویند تنها مقام بلندپایه جهان مدرن که می‌تواند همزمان در عرض دوازده ساعت کابینه دو دولت در جهان را تغییر دهد، محمد بن سلمان، ولیعهد قدرتمند سعودی است. روز شنبه، شاهزاده جوان سعودی نه تنها نخست‌وزیر لبنان را وادار به استعفا کرد، بلکه سه تن از وزرای دولت خودش از جمله متعب بن عبدالله، وزیر گارد ملی را از کار برکنار و به نوشته رسانه‌ها بازداشت کرد.

این نخستین بار نیست که پادشاهی عربستان سعودی برای دستگیری مخالفان اقدام می‌کند، به گزارش دیلی صباح طی ماه‌های گذشته چندین شاهزاده و فعال مخالف اقدامات محمد بن سلمان و چندین روحانی بلندپایه عربستان دستگیر شده‌اند. اما دستگیری‌های شنبه شب شاید پر‌سر‌و‌صداترین و جنجالی‌ترین دستگیری‌ها از زمان روی کار آمدن پادشاه جدید عربستان، سلمان بن عبدالعزیز بود. در میان دستگیر‌شدگان ٣ میلیاردر مشهور سعودی حضور دارند که بزرگ‌ترین موسسات خصوصی تلویزیون را در عربستان سعودی در اختیار خود دارند. ولید بن طلال، ثروتمندترین مرد جهان عرب، مالک مجموعه شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی روتانا، ولید بن ابراهیم الابراهیم، مالک مجموعه شبکه‌های تلویزیونی MBC و یکی از سرمایه‌گذاران شبکه دولتی العربیه و صالح عبدالله کامل مالک مجموعه رسانه‌ای ART از جمله دستگیر‌شدگان هستند.

 

ولید بن‌طلال: مظهر سرمایه‌داری سعودی

اقدامات محمد بن سلمان درست ساعاتی بعد از تشکیل شورایی اعلام شد که به نوشته خبرگزاری رسمی سعودی برای مبارزه با فساد تشکیل شده است. به نوشته رسانه‌ها در میان بازداشت‌شدگان ١١ شاهزاده قدرتمند، ٣٠ وزیر پیشین و ٤ وزیر کنونی دولت قرار دارند. شنبه شب ساعاتی بعد از تشکیل نخستین جلسه کمیته ضدفساد به ریاست ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی، خبر بسته شدن فرودگاه جده به روی هواپیماهای شخصی و دستگیری چندین شاهزاده و ثروتمند سعودی منتشر شد.

ولید بن طلال از یک سو با خانواده آل‌سعود نسبت دارد و از سوی دیگر نوه ریاض الصلح، نخستین نخست‌وزیر لبنان است. پدرش در سال‌های دهه ١٩٦٠ وزیر اقتصاد سعودی محسوب می‌شد و خودش از سال ١٩٧٩ وارد ساخت و ساز در عربستان شد. در دهه ١٩٩٠ با ورود به بازار بورس نیویورک و خرید سهام موسسه اعتباری سیتی گروپ، گستره سرمایه‌های خود را بین‌المللی کرد. طی سال‌های گذشته ولید بن طلال رابطه بسیار نزدیکی با سنفورد ویل مدیرعامل پیشین موسسه سیتی‌گروپ و لوید بلنکفین، مدیرعامل موسسه مالی گلدمنسکس، برقرار کرده است.

رسانه‌های خبری گزارش می‌دهند که بازداشت‌شدگان در هتل‌های ٥‌ستاره در شهر ریاض نگهداری می‌شوند. ترکی بن ناصر، رییس پیشین سازمان هواشناسی و محیط زیست، عادل فقیه وزیر اقتصاد پیشین، بکر بن‌لادن مدیر گروه اقتصادی خانواده بن‌لادن، خالد الملحم، رییس پیشین خطوط هوایی عربستان سعودی و فهد بن عبدالله بن محمد، معاون وزیر دفاع پیشین از جمله افراد دستگیر شده در عملیات شنبه‌شب هستند.

به‌خصوص که بسیاری از این سران قبایل از قدرت و ثروت او، منفعت می‌بردند.» این پژوهشگر می‌گوید: «در طول ٥٠ سال گذشته گارد ملی بخشی از جمعیت عربستان را از جنگجویان قبیله‌ای به یک نیروی مسلح منظم، با تسلیحات مدرن و آموزش‌های نظامی تبدیل کرده است.» متعب در عین حال سرپرستی جشن ملی جنادریه عربستان را نیز از پدرش عبدالله بن عبدالعزیز به ارث برده است. به نوشته رویترز، جشن جنادریه برای بخش بزرگی از جمعیت عربستان، جشنی ملی محسوب می‌شود که نمایانگر میراث فرهنگی عربستان است. شاهزاده متعب به لحاظ اقتصادی هم ثروتمند محسوب می‌شود. هتل کریون در مرکز پاریس از اموال متعب بن عبدالله است که به نوشته روزنامه لوفیگارو در سال ٢٠١٠ با قیمتی معادل ٣٤٥ میلیون دلار خریداری شده است.

شاید شناخته‌ترین شخصیت بازداشت شده توسط پادشاهی عربستان سعودی، ولید بن‌طلال، میلیاردر سعودی باشد که در کمپانی‌های بین‌المللی از اپل و توییتر گرفته تا نیوزکورپ و فاکس قرن بیست و یکم سهام دارد. ولید بن‌طلال با نزدیک به ١٨ میلیارد دلار دارایی، ماه گذشته از سوی مجله فوربس به عنوان چهل و پنجمین فرد ثروتمند جهان معرفی شده ‌بود. او با اختلاف بسیار زیاد نسبت به محمد العمودی، سرمایه‌دار نفتی عربستان سعودی، ثروتمندترین مرد عربستان سعودی محسوب می‌شود. ثروت افسانه‌ای ولید بن طلال در خاک عربستان، شامل یک کاخ مرمری ٤٢٠ اتاقی، یک جت بویینگ ٧٤٧ شخصی با تزیینات داخلی طلایی، یک ملک ٥٠ هکتاری در نزدیکی ریاض شامل پنج ویلای عظیم، ٥ دریاچه مصنوعی و یک مدل کوچک از دره گرند کنیون می‌شود.

به نوشته رویترز، گارد ملی را پدر متعب به این منظور ایجاد کرده‌بود که در برابر احتمال کودتای ارتش سعودی، سدی محکم در اختیار داشته‌باشد، در نتیجه گارد ملی ارتباطات بسیار قدرتمندی با سران قبایل عربستان دارد. طی سال‌های گذشته فرماندهی این نیروی بزرگ نظامی از دو پایه نیروهای مسلح پادشاهی یعنی وزارت دفاع و وزارت کشور، جدا مانده ‌بود. اما فعالیت‌های گارد ملی به امور نظامی منحصر نمی‌شود. گارد ملی سعودی چندین دانشگاه نظامی، پروژه‌های مسکونی و درمانی در سراسر عربستان در اختیار دارد. آموزش نیروهای گارد ملی عربستان یکی از منابع پرارزش سود برای پیمانکاران نظامی امریکایی است که در عربستان فعالیت می‌کنند. کمپانی وینل که اکنون زیرمجموعه نورتروپ، یکی از غول‌های نظامی امریکا محسوب می‌شود، قراردادهای بزرگ نوسازی، مدرنیزاسیون و آموزش با گارد ملی عربستان دارد. تعداد نیروهای گارد ملی ١٠٠ هزار نیروی استخدامی و ٢٧ هزار داوطلب تخمین زده می‌شود. جوزف کشیشیان، پژوهشگر مسائل عربستان می‌گوید: «متعب ارتباط‌های بسیار قدرتمندی با سران قبایل عربستان دارد.

متعب: رقیب تاج و تخت

اما سرمایه‌های ولید بن طلال، به املاک و جت خصوصی در خاک عربستان محدود نمی‌شود. او در بسیاری از مهم‌ترین موسسات خصوصی ارتباط جمعی در ایالات متحده سهام دارد. به نوشته رویترز بخش بزرگی از سهام کمپانی‌هایی مانند توییتر، لیفت و تایم‌وارنر متعلق به ولید بن طلال است. او در عین حال نزدیک به یک سوم از کل سهام بانک سعودی- فرانسه را در اختیار دارد و یکی از سرمایه‌گذاران اصلی موسسه اعتباری عظیم سیتی‌گروپ در امریکاست. ولید بن‌طلال در عین حال مالک هلدینگ کینگدام در عربستان است که در زمینه ساخت و ساز و عمران فعالیت می‌کند. گروه شبکه‌های تلویزیونی و سرگرمی روتانا، متعلق به ولید بن طلال است.


اخبار مرتبط

 • قید مدال المپیک را بزنید! – آخرین اخبار فناوری
 • راه های جذاب شدن در اولین برخورد – آخرین اخبار فناوری
 • انهدام ۱۶ باند مجرمانه در فضای مجازی + نقض حقوق پتنت، بازهم پای اپل را به دادگاه باز می کند؛ این بار به خاطر Touch ID – دیجیاتو – آخرین اخبار فناوری
 • توضیح باشگاه منچستریونایتد درباره حرکت ناپسند هررا + ناواس: تا پایان قراردادم در رئال خواهم ماند – آخرین اخبار فناوری
 • 20 دستور تهیه غذا با کوفته‌ قلقلی (2) – آخرین اخبار فناوری
 • اسرائیل مواضع حماس در نوار غزه را بمباران کرد + تاکید ظریف بر توسعه روابط اقتصادی با سنگال – آخرین اخبار فناوری
 • پانادیچ: قطعا در لیگ برتر می‌مانیم – آخرین اخبار فناوری
 • سیف: ان شاءالله بازار ارز متعادل می‌شود + واقعیت عکس مسی و نیمار؛ کسی ذوق زده نشود! – آخرین اخبار فناوری
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *